
Wsparcie na robotyzację i cyfryzację firm z funduszy europejskich na lata 2021-2027
Przemysł 4.0, wraz z trendem robotyzacji i cyfryzacji, nabiera coraz większego znaczenia dla polskich przedsiębiorstw. Firmy z różnych sektorów gospodarki inwestują w technologie cyfrowe i robotyzację, aby zwiększyć swoją wydajność i efektywność produkcji. Transformację cyfrową wspiera również sektor publiczny, oferując dotacje i preferencyjne pożyczki unijne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jakich programów może skorzystać Twoja firma i w jaki sposób możesz uzyskać wsparcie ze strony ekspertów Audmax Biliński, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.
Robotyzacja i cyfryzacja w przedsiębiorstwach
W najbliższych latach wdrażanie nowoczesnych technologii Przemysłu 4.0 i digitalizacja procesów będą kluczowe dla zwiększenia konkurencyjności firm. Robotyzacja i cyfryzacja mają potencjał do optymalizacji procesów produkcyjnych i biznesowych oraz wspierania planowania i podejmowania trafnych decyzji na podstawie analizy danych. Najbardziej rozwijającymi się technologiami, które mają duże możliwości w ramach czwartej rewolucji przemysłowej, są roboty przemysłowe, sztuczna inteligencja, Big Data, Internet Rzeczy (IoT) i Machine-to-Machine (M2M).
Źródła finansowania inwestycji w robotyzację i cyfryzację
Jedną z głównych barier dla firm w realizacji transformacji opartej na nowych technologiach w ramach robotyzacji i cyfrowych jest ograniczony dostęp do zasobów finansowych. Na szczęście, od tego roku dostępne są fundusze unijne na lata 2021-2027, które mogą wesprzeć przedsiębiorstwa w transformacji cyfrowej. Dostępne instrumenty obejmują bezzwrotne dotacje oraz preferencyjne pożyczki. Programy te są dostępne na szczeblu ogólnokrajowym i regionalnym, a ich celem jest umożliwienie firmom inwestowania w technologie cyfrowe i robotyzację. Dotacje na Przemysł 4.0 to nowe źródło finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach. Ma ono na celu wsparcie małych i średnich firm produkcyjnych w działaniach związanych z transformacją w kierunku Przemysłu 4.0. Przedsiębiorstwa mogą otrzymać dofinansowanie na takie elementy, jak:
- Opracowanie mapy drogowej: dotacje mogą zostać przyznane na usługi polegające na stworzeniu mapy drogowej, która określi cele i strategię transformacji cyfrowej firmy. Usługi doradcze związane z wdrożeniem mapy drogowej: dotacje mogą obejmować wsparcie ekspertów w zakresie wdrażania mapy drogowej i realizacji projektów cyfrowych.
- Zakup maszyn i urządzeń koniecznych do wdrożenia wybranego obszaru transformacji: dotacje mogą pokrywać koszty zakupu nowoczesnego sprzętu, robotów przemysłowych oraz innych narzędzi i technologii niezbędnych do realizacji transformacji Przemysłu 4.0.
- Zakup wartości niematerialnych i prawnych: dotacje mogą obejmować wydatki na zakup wartości niematerialnych i prawnych, takich jak patenty, licencje, know-how oraz inne prawa własności intelektualnej.
Jakie technologie mogą być dofinansowane?:
- Big Data oraz działania związane z analizą danych
- Roboty przemysłowe
- Przemysłowy Internet rzeczy
- Integracja technologii informatycznych i operacyjnych (IT/OT) i tworzenie systemów cyber-fizycznych (CPS)
- Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni
- Chmura obliczeniowa
- Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
- Sztuczna inteligencja
- Blockchain
- Druk addytywny (druk 3D)
Kto może otrzymać dofinansowanie dla przemysłu 4.0?:
- Małe lub średnie firmy (z wykluczeniem mikro), które prowadzą działalność produkcyjną.
- Przedsiębiorstwa, które osiągnęły przychody ze sprzedaży nie niższe niż 2 mln zł w przynajmniej jednym zamkniętym roku obrotowym w okresie 3 lat poprzedzających rok, w którym złożyły wniosek o udzielenie wsparcia.
- Firmy, które mają opracowaną mapę drogową (plan transformacji firmy w kierunku Przemysłu 4.0).
Aby ubiegać się o wsparcie finansowe na inwestycje związane z robotyzacją i cyfryzacją, należy skontaktować się z odpowiednimi instytucjami zarządzającymi programami wsparcia. Mogą to być np. Ministerstwo Rozwoju, Regionalne Centra Innowacji czy agendy rządowe odpowiedzialne za realizację konkretnych programów. Wniosek o dotację zazwyczaj wymaga przedstawienia szczegółowego planu inwestycyjnego, analizy ekonomicznej projektu oraz udokumentowania zdolności finansowej przedsiębiorstwa do realizacji inwestycji. Ważne jest również spełnienie kryteriów formalnych i czasowych określonych w poszczególnych programach, w tym prawidłowe wydatkowanie środków. Audyt zewnętrzny realizowany przez niezależnych i doświadczonych audytorów z Audmax Biliński zapewni przedsiębiorcę o poprawnym i właściwym wydatkowaniu środków i zagwarantuje poprawną realizację projektu.
Robotyzacja i cyfryzacja są kluczowe dla rozwoju polskich przedsiębiorstw. Fundusze europejskie na lata 2021-2027 oferują możliwość uzyskania wsparcia finansowego na inwestycje związane z Przemysłem 4.0. Dotacje na Przemysł 4.0 są nowym źródłem finansowania inwestycji w przedsiębiorstwach i mogą wspierać małe i średnie firmy produkcyjne w ich transformacji. Istnieje wiele programów wsparcia, takich jak "Robotyka Plus", "Inwestycje w małe i średnie przedsiębiorstwa" czy "Inteligentne miasta i obszary miejskie", które oferują dotacje i preferencyjne pożyczki dla przedsiębiorstw. Aby ubiegać się o wsparcie, należy skontaktować się z odpowiednimi instytucjami zarządzającymi programami i złożyć wniosek zgodnie z określonymi kryteriami i procedurami.
Inwestycje technologiczne są kluczowe dla rozwoju firm w dzisiejszym świecie biznesu. Jednak skuteczne realizowanie tych inwestycji wymaga odpowiedniego planowania i zarządzania. Firma szkoleniowo-doradcza Audmax Błażej Biliński pomaga przedsiębiorstwom w ocenie finansowej, poprawie efektywności operacyjnej, jak również doradza w wyborze innowacyjnych programów wspierających innowacje technologiczne, przy uwzględnieniu aspektów globalnych. Dzięki wsparciu naszych ekspertów firmy będą mogły czerpać pełne korzyści z inwestycji technologicznych, zwiększać konkurencyjność i osiągać sukces w dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym. Audmax Błażej Biliński zapewnia kompleksowe wsparcie w pozyskiwaniu i realizacji projektów unijnych, w tym również programów wspierających inwestycje technologiczne.
Potrzebujesz wsparcia w ramach pozyskiwania i rozliczania projektów unijnych? Skontaktuj się z Audmax Błażej Biliński:
Telefon: +(48) 604 939 564
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.